Amasya'da 2 bin 600 yıllık Sunak keşfedildi
Haber
19 Nisan 2021 - Pazartesi 11:49 Bu haber 831 kez okundu
 
Amasya'da 2 bin 600 yıllık Sunak keşfedildi
Amasya'da Oluz Höyük kazılarında Frig dönemine ait 2 bin 600 yıllık 'Kubaba Sunağı' keşfedildi.
AMASYA Haberi
Amasya'da  2 bin 600 yıllık Sunak keşfedildi

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez ve ekibi Oluz Höyük kazı çalışmaları sırasında Friglerin kutsal tanrıçası Kubaba’nın heykeline ait parçaya rastladı.

Kazı ekibinin Kububa’nın parçasını bulduğu bölgeye yoğunlaşmasıyla Frigyalılar dönemine ait 2 bin 600 yıllık dini ibadetlerin yapıldığı ‘Kububa Sunağı’ keşfedildi.

Dönmez, kazılarda bulunan sunağın ilk olduğunu belirterek, “Keşfettiğimiz Kubaba Sunağı Anadolu arkeolojisi açısından bir ilk durumunda. Bundan sonraki aşamada da restorasyon çalışmalarını gerçekleştireceğiz.Özellikle antik dönemde adakların adanıp kurban sunularının yapıldığı dini yapılar olan sunaklar mimari açıdan da değer taşımaktadır. Bugüne kadar bu bölgede Kubaba tapınımı ile ilgili Boğazköy ve Alacahöyük’ten pek çok bilgi bilmemize rağmen ilk defa bu inanca ait önemli bir yapıyı açığa çıkarmış bulunuyoruz. 14 yıldır arkeolojik kazılarımız sürüyor. Bu keşif, 10 kültür katmanının saptandığı Oluz Höyük’ün her dönemde kutsal bir önemi olduğunu gözler önüne serdi.” dedi.

Kaynak: (Karadeniz Turizm Gazetesi) - Karadeniz Turizm Gazetesi Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Amasya'da, , 2, bin, 600, yıllık, Sunak, keşfedildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı