Atasam Tıp Merkezi KBB uzmanı Opr. Dr. Tunç Üstün: Sinüzit Ameliyatında başarı 90’ın üzerinde
Haber
07 Temmuz 2022 - Perşembe 16:25 Bu haber 638 kez okundu
 
Atasam Tıp Merkezi KBB uzmanı Opr. Dr. Tunç Üstün: Sinüzit Ameliyatında başarı 90’ın üzerinde
Atasam Tıp Merkezi KBB uzmanı Opr. Dr. Tunç Üstün Sinüzit, ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK TURİZMİ Haberi
Atasam Tıp Merkezi KBB uzmanı Opr. Dr. Tunç Üstün: Sinüzit Ameliyatında başarı  90’ın üzerinde

SİNÜZİTLER VE  ENDOSKOPİK CERRAHİ

 

Sinüslerin yüz ve kafa kemiklerimizin içerisinde yer alan içi havalı boşluklar olduğunu belirten Opr.  Dr. Tunç Üstün, Sinüzit ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

 

“ Üst çene kemiğinde karşılıklı iki büyük yanak sinüsü, alın kemiği içerisinde bir büyük alın sinüsü, gözlerin arasına yerleşmiş küçük odacıklardan oluşan etmoid sinüsler ve kafa tabanında yerleşmiş bir de derin bir sinüsümüz bulunmaktadır. 

Sinüslerimizin en önemli görevleri salgıladıkları salgı ile bütün üst solunum yollarını sürekli temizlemektir.


 

Sinüzit ne demektir?
 


Bahsedilen bu sinüslerin ayrı ayrı yada sadece bir yüz yarısında yada hep birlikte iltihaplanma haline sinüzit denilmektedir. Örneğin 10-15 günden beri sürmekte olan bir nezle tablosu aslında bir akut sinüzittir. Yıllarca tekrarlayan belirtilerle karşılaşıyorsak sinüzitin kronikleşmiş olduğu söylenebilir.
 

Sinüzitlerin sebepleri nelerdir?
 


Genel olarak söylemek gerekirse sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanırsa sinüzit hastalığı başlar. Bu tıkanıklık tedavi ile yada kendiliğinden açılırsa sinüzit iyileşir ama eğer açılamazsa hastalık kronikleşir.

 

 

Sinüs kanallarının tıkanıklığına bazı burun içi ve sinüslerle ilgili yapısal koşullar, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik sebepler, polip ve geniz eti gibi oluşumlar yol açabilir. Bazı kalıtsal sorunlar ve bağışıklık sorunları da sinüzitin diğer sebepleridir.
 


 

Sinüzitin belirtileri nelerdir ?
 

    Burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, burundan konuşma, koku duyusu bozuklukları, sık sık nezle grip olma ve bunların kolay kolay geçmeyişi, özellikle çocuklarda daha fazla olmak üzere inatçı öksürükler.

Sanıldığının aksine akut sinüzitlerin dışında baş ağrıları sinüzitte sık değildir. Burada baş ağrılarına yol açan iltihabi olaydan çok burun içerisinde sinüs kanallarını etkileyen diğer bazı yapısal koşullardır.
 

Çocuklarda da sinüzit olabiliyor mu?
 


Çocuklar daha sık viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandıkları için ve sinüsleri henüz tam olarak kendilerini temizleyemedikleri için daha kolay sinüzite yakalanabilirler. Ayrıca halk arasında geniz eti denilen adenoid varlığı ve bazı anatomik koşullar da sinüzit oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ancak çocuk sinüzitlerini tanı koymak, izlemek ve tedavi etmek açısından erişkinlerinkinden farklı olarak ele almak gerekir

             

 

Sinüzitin teşhisi nasıl yapılır?
 


Sinüzitin tanısı çoğu kez küçük endoskoplarla yapılan bir kaç dakikalık ve günümüzde iyice basitleşmiş bir muayene ile konulabilir. Endoskopik muayeneye ek olarak bazı durumlarda tomografi istenebilir.

 

Sinüzitlerde ne zaman ameliyat gerekiyor?
 


Kronikleşmiş sinüzitlerde eğer endoskopik muayene ve tomografik incelemede sinüsün kendisini temizlediği kanalların ağzı tıkanmışsa ve bu tıkanıklık uygulanan ilaç tedavileri ile açılmamış ise ameliyat gerekiyor. Ayrıca sinüzitlerin göz ve kafa içerisine yayıldıkları komplikasyon durumlarında acil ameliyatlar da gerekebiliyor .

 

Sinüzit tedavisinde ne tür ameliyatlar yapılıyor?

 

Eski cerrahi  tekniklerde sinüs dediğimiz boşlukların önündeki kemik yapı kırılarak açılıyor ve içindeki iltihaplı dokular boşaltılıyordu. Ancak doğal boşaltım yolu olan  sinüs kanalları (doğal ostiumlar) kapalı kalabiliyor, bu da halk arasında  sinüzitin tekrarladığı algısına neden olabiliyordu.
 

Günümüzde sinüs ameliyatları artık neredeyse tamamen endoskopik olarak yapılmakta. Burada muayene sırasında kullanılan endoskoplarla yakın zamanda geliştirilmiş ince araçlar kullanılıyor. Tamamen burun içerisinden girilerek sinüslerin kendi doğal kanalları açılıyor bu sırada başka hiç bir anatomik yapıya zarar vermeden çalışmak gerekiyor. Çoğunlukla genel anestezi, bazen de lokal anestezi tercih ediliyor. Ayrıca teknolojik olarak desteklenmiş ameliyathane koşullarını ve bu konuda özel eğitim almış deneyimli uzmanların varlığını gerektiriyor.

 

    Endoskopik cerrahi; sinüs fonksiyonlarını gözeten ve bozulmuş fizyolojinin düzeltilmesini öngören bir ameliyat olduğu için sonuçları çok başarılıdır. Burnun ve sinüslerin en ince ayrıntısını gösteren endoskoplar yardımı ve özel mikrocerrahi aletleriyle yapılan ameliyat uygun bir teknik ve hasta takibiyle sinüzit sorununu büyük bir oranda çözmektedir .

 

Sinüzit ameliyatlarında günümüzdeki başarı oranı nedir?


Halk arasında ameliyat sonrası sinüzitin yeniden tekrarladığına dair yaygın bir inanış var. Bu daha çok eski tip sinüzit ameliyatlarının yapıldığı yıllardan kalma bir bilgi.

 

Endoskopik sinüs cerrahisinde başarı pek çok faktöre bağlı.

 

Bir tek sinüzit hastalığı ve bir tek sinüs cerrahisi tekniği yok. Yani her hasta aynı değil. Örneğin sadece sinüs kanallarının daralmış yada tıkalı olduğu basit tekrarlayan sinüzitlerde başarı oranı 90'ların üzerinde iken tüm sinüsleri tutan bir yaygın polipli sinüzitte başarı daha düşük, tek bir sinüsün tutulduğu durumda başarı tam olabilirken alerjik zemine bağlı sinüzitlerde sıklığı ve ağırlığı azalmış olmakla beraber tekrarlamalar olası.

 

 

Ayrıca ameliyat tedavisinden sonra uygun bir ilaç tedavisi ve düzenli bir hasta izlenimi, ameliyat sırasında kullanılan donanım ve doktorun bu konudaki özel deneyimi başarıyı etkileyen diğer faktörler.
 

Ameliyatın bir tehlikesi var mıdır?


Endoskopik Sinüs cerrahisi ameliyatını yapan hekim mutlaka bu konuda çok deneyimli olmalıdır. Beyin, göz ve bazı büyük damarlara yakınlığı nedeniyle sinüs ameliyatı deneyimsiz ellerde istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

 

 Akıllı cerrah yetenek, bilgi ve deneyiminin farkında olup nerede duracağını bilen kişidir.
 

Ne kadar zamanda iyileşirim?

 

Hastalar genellikle ilk ameliyat gününde taburcu edilmekte ve ayaktan takip edilmektedir. Burnu kapatmayan bir tampon 1-2 gün içerisinde çıkartılarak hasta takibe alınmakta ve 5. günde hastalar işine dönebilmektedir. 3 haftalık bir erken takip döneminden sonra hastalar uzun dönemli takibe alınırlar.

  

 

  Balon sinüsoplasti( Sinoplasti ) nedir ?

Daralmış olan sinüs deliklerini BALON KATETER yardımı ile açma işlemidir. Mantık tıkalı kalp damarlarını açmada kullanılan ANJİOPLASTİ ile aynıdır.

 

Sinüzitten nasıl korunabiliriz?
 


Özellikle sık tekrarlayan üst solunum yolları sinüzite yol açabileceğinden basit bir nezle bile önemsenmeli.

Uzun sürebilecek burun tıkanıklıklarına izin verilmemeli.

 Sigara içilmemesi, kirli hava ve klimalı ortamlarda uzun kalınmaması kişinin kendisinin alabileceği başlıca önlemler. Üst solunum yolu alerjisi olanların da mutlaka bir KBB Uzmanına görünmesi önerilir.
 

 

Kaynak: (Karadeniz Turizm Gazetesi) - Karadeniz Turizm Gazetesi Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Atasam, Tıp, Merkezi, KBB, uzmanı, Opr., Dr., Tunç, Üstün:, Sinüzit, Ameliyatında, başarı, , 90’ın, üzerinde,
Yorumlar

Adıyaman Evden Eve Nakliyat Besni Evden Eve Nakliyat Çelikhan Evden Eve Nakliyat Gerger Evden Eve Nakliyat Gölbaşı Evden Eve Nakliyat Kahta Evden Eve Nakliyat Samsat Evden Eve Nakliyat Sincik Evden Eve Nakliyat Tut Evden Eve Nakliyat

Haber Yazılımı