İLKADIM’DA ŞEHİT ŞERİFE BACI’NIN HAYATI CANLANDIRILDI
Haber
10 Mayıs 2023 - Çarşamba 15:09 Bu haber 168 kez okundu
 
İLKADIM’DA ŞEHİT ŞERİFE BACI’NIN HAYATI CANLANDIRILDI
İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün kültür sanat faaliyetleri kapsamında, sahne alan Vatan için şahadete ''Şerife Bacı'' adlı oyun İlkadımlı tiyatro severleri gözyaşlarına boğdu.
SAMSUN Haberi
İLKADIM’DA ŞEHİT ŞERİFE BACI’NIN HAYATI CANLANDIRILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Yazar ve yönetmenliğini Orhan Çağlar’ın yaptığı İlkadım Belediye Hizmet Binası Çok Amaçlı Salonu'nda sahne alan tiyatro oyununda “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır!” bilinciyle ölümü düğün, bayram sayan, yokluklar içinde var olma savaşı veren bir milletin bağımsızlığımızın mücadelesini gerçek ve çarpıcı olaylara dayanarak ele alındı. İzleyenlerin sık sık ayakta alkışladığı oyunda İnebolulu Şerife Bacı’nın yaşanan o çetin günleri zorlukları içerisindeki hayatı dramatize edilerek seyirciye aktarıldı. Salonu tıka basa dolduran tiyatro severler yer yer duygusal anlar yaşandı. Kurtuluş Savaşı'nda, 9 aylık bebeğiyle İstiklal Yolu'nda cepheye silah taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı'nın hayatının son kesitlerin sahnelendiği anlarda izleyiciler göz yaşlarını tutamadılar. Tiyatro gösteriminde tiyatro ekibinin sahne performansı izleyenlerden büyük beğeni alırken, oyun bitiminde oyuncular ayakta alkışladı.

“Milli Mücadelenin kahramanlarını unutturmuyoruz”

İlkadım Belediyesi olarak bu programları yaparken tarihimizi fark etmek, tarihimizi fark ederken bize emaneti bırakan kahramanları yeniden hatırlatmak istiyoruz diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Kurtuluş Savaşında 7 düvele karşı destan yazdık. Manda ve himaye istemeyen, boyunduruk ve esaret kabul etmeyen gencecik bir subay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek milli mücadeleyi başlattı ve mücadele tüm Anadolu’ya dalga dalga yayıldı. Cefakar ve fedakar analar savaştan sonra da ülkemizin inşasında rol aldılar. Milli mücadelenin kadın kahramanlarını unutmuyoruz, unutturmuyoruz. Sergiledikleri başarılı oyunculukla vatandaşlarımıza duygu ve gurur dolu anlar yaşatan tiyatro ekibini de ayrıca tebrik ediyorum. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de ilçemizde bu tarz etkinliklere desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Kaynak: (Karadeniz Hayat) - KARADENİZ HAYAT Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: İLKADIM’DA, ŞEHİT, ŞERİFE, BACI’NIN, HAYATI, CANLANDIRILDI,
Yorumlar

Adıyaman Evden Eve Nakliyat Besni Evden Eve Nakliyat Çelikhan Evden Eve Nakliyat Gerger Evden Eve Nakliyat Gölbaşı Evden Eve Nakliyat Kahta Evden Eve Nakliyat Samsat Evden Eve Nakliyat Sincik Evden Eve Nakliyat Tut Evden Eve Nakliyat

Haber Yazılımı