OMÜ’de Özbekistan Konferansı
Haber
05 Ocak 2024 - Cuma 17:46
 
OMÜ’de Özbekistan Konferansı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türk Edebiyatı ve Şiiri Araştırmaları Topluluğu tarafından ‘Türk-İslâm Medeniyetinin Kalbi; Münbit Özbekistan’ konulu konferans düzenlendi.
SAMSUN Haberi
OMÜ’de Özbekistan Konferansı

Programa; İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vedat Keleş, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bekir Şişman, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katılım sağladı.

 

Düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Bekir Şişman, Özbekistan'ın coğrafyasından, tarihinden ve bölgedeki stratejik öneminden bahsetti. Şişman, görseller eşliğinde başta Taşkent, Semerkant, Buhara ve Hive şehirleri olmak üzere Özbekistan'ın tarihi ve kültürel mirasına, eğitim kurumlarına, tarihe mal olmuş değerlerine değindi. Prof. Dr. Şişman, bu coğrafyanın tarihi İpek Yolu üzerinde bulunduğunu ve tarihte Maveraünnehir olarak adlandırılan ve Türk-İslam medeniyetinin ilk inşa edildiği coğrafya olduğunu belirtti.

 

Özbekistan'ın tarihi şehirlerinden olan Semerkant 2023 yılı dünya turizm başkenti, Buhara 2020 yılı Türk Dünyası kültür başkenti, Hive 2020 yılı İslâm Dünyası kültür başkenti ilan edilmişti.

 

Kaynak: (Karadeniz Turizm Gazetesi) - Karadeniz Turizm Gazetesi Editör: COŞKUN ÖZBEK
Etiketler: OMÜ’de, Özbekistan, Konferansı, ,
Yorumlar

Adıyaman Evden Eve Nakliyat Besni Evden Eve Nakliyat Çelikhan Evden Eve Nakliyat Gerger Evden Eve Nakliyat Gölbaşı Evden Eve Nakliyat Kahta Evden Eve Nakliyat Samsat Evden Eve Nakliyat Sincik Evden Eve Nakliyat Tut Evden Eve Nakliyat

Rize escort bayan

Haber Yazılımı