Sinop'ta Tarihten İz Taşıyan Takılar Tasarlandı
Haber
19 Nisan 2021 - Pazartesi 11:45 Bu haber 447 kez okundu
 
Sinop'ta Tarihten İz Taşıyan Takılar Tasarlandı
Sinop'taki tarihi kazılarda çıkan mozaikler, takılara yansıtılıyor. Ortaya çıkan tasarımlar, Sinop'un tanıtımına da katkı sağlıyor
SİNOP Haberi
Sinop'ta Tarihten İz Taşıyan Takılar Tasarlandı

Sinop’un tarihi güzellikleri sanatın da ilham kaynağı oluyor. Kazılarda ortaya çıkan mozaikler özgün tasarımlarla takılara işlenerek şehrin tanıtımı ve kültür aktarımı gerçekleştiriyor.Uzun bir tarihi geçmişi bulunan Sinop sahip olduğu kültür hazinesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Kentte yürütülen kazı çalışmaları şehrin geçmişine ışık tutarken geleceğine de yön veriyor. Geçmişten gelenle günümüzün bütünleşmesi geleceğe aktarılacak özgün ürünler meydana getiriyor.

Tarihi Balatlar Yapı Topluluğu’nda yürütülen kazılar  tasarımcı Özgül Köksal’ın elinde hayat buldu.  Buradan çıkartılan mozaiklerden esinlenen tasarımcı tarihin izlerini takılarına işlemeye başladı. Mozaiklerde bulunan figür ve sembolleri sanat ve sanat tarihi ile bütünleştiren Köksal, her birinin hikayesi bulunan el emeği takılar çalışıyor. Bunlarla meydana getirdiği koleksiyonsa hem kentin tanıtımına katkı sunuyor hem de tasarımlarıyla geleceğe ışık tutuyor. Tasarımlar bu yönüyle sadece göze hitap etmiyor, aynı zamanda kültür aktarımı da gerçekleştiriyor.

Kaynak: (Karadeniz Turizm Gazetesi) - Karadeniz Turizm Gazetesi Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Sinop'ta, Tarihten, İz, Taşıyan, Takılar, Tasarlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı