Sinop’taki tarihi mezarların sırrı çözüldü
Haber
19 Nisan 2021 - Pazartesi 11:49 Bu haber 989 kez okundu
 
Sinop’taki tarihi mezarların sırrı çözüldü
Sinop’ta bir mesire alanında bulunan 3 asırlık geçmişe ait tarihi mezarların eski dönemlerde Karadeniz'de seyahat eden gemilerde ölen gemi görevlileri veya yolculara ait olduğu belirlendi.
SİNOP Haberi
Sinop’taki tarihi mezarların sırrı çözüldü

 Mezarlar Sinop doğa koruma ve milli parklar şube müdürlüğü tarafından ahşap çitlerle çevrilerek koruma altına alındı.

Sinop'un Akliman mevkiindeki mesire alanında bulunan ve yaklaşık olarak üç asırlık olduğu belirtilen mezarlar görenlerin dikkatini çekiyor. Karadeniz'de tek doğal liman olma unvanına sahip olan Sinop yarımadasının batısında bulanan ve “Harmene Limanı” olarak bilinen bölge günümüzde mesire alanı olarak kullanılıyor. Mesire alanında bulunan tarihi mezarlar görenlerin dikkatini çekerken yetkililer de mezarların kime ait olduğunun belirlenmesi için çalışma başlattı.


 Yapılan çalışmalar neticesinde bu bölgeye eski dönemlerde Karadeniz'de seyahat eden gemilerde ölen gemi görevlileri ya da yolcular defnedildiği  öğrenildi. Resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre, yaklaşık 3 asırlık bir geçmişe sahip olan bu mezarların  üzerinde yazılan yazılar tercüme ettirilerek mezarların, Hüseyin Reis Ayandonlu , Molla Muhammed, Seyid Ömer, Algüllü İbrahim reisin oğlu Molla Hüseyin , Keşanlı Seyyid Ahmet Muhammed, Bayraktaroğlu Seyyid Mustafa Kaltabanoğlu’na ait olduğu belirlendi. Sinop Doğa Koruma Ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından Mezarların üzerine hangi mezarın kime ait olduğu nu belirten açıklayıcı levhalar koyulduktan sonra mezarların etrafı ahşap çitlerle çevrilerek koruma altına alındı.

Kaynak: (Karadeniz Turizm Gazetesi) - Karadeniz Turizm Gazetesi Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Sinop’taki, tarihi, mezarların, sırrı, çözüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı