Trabzon Atatürk Köşkü 20 Eylül'de tadilata giriyor
Haber
08 Eylül 2022 - Perşembe 17:32
 
Trabzon Atatürk Köşkü 20 Eylül'de tadilata giriyor
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 ve 1930 yıllarında Trabzon'u teşriflerinde ağırlandığı, 1937 yılı ziyaretlerinde ise konakladığı ve içerisinde vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü, Trabzon'un en önemli tarihi yapılarından birisi ve adeta simgesi durumunda.
TRABZON Haberi
Trabzon Atatürk Köşkü 20 Eylül'de tadilata giriyor

 
 
Yılda ortalama 300 bin kişinin ziyaret ettiği Atatürk Köşkünde, zaman içerisinde hem yapısal olarak yıpranmalar oldu, hem de içerisindeki eşyalarda eskimeler ve deformasyonlar gerçekleşti.
 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, binanın onarılması için “Atatürk Köşkü Restorasyon ve Konservasyon” projesi hazırladı. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje 24 Ağustos 2022 tarihinde ihale edildi, sözleşme aşamasına gelindi.
 
Köşk, 20 Eylül tarihinde  ziyarete kapatılacak ve tadilat işi başlayacak.
 
Bu süreçte bir taraftan da binanın içerisinde bulunan tabela, fotoğraf, yazı, mobilya, perde vb. tüm eşyalar da uzman ekipler tarafından ele alınarak bilimsel yöntemlerle gerekli onarımlar ve yenilemeler gerçekleştirilecek.
 
Trabzon Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: "Atatürk Köşkü Cumhuriyetimizin 100 üncü kuruluş yıldönümünde, hem yapısal olarak hem de tefrişi bakımından aslına uygun bir şekilde yenilenmiş vaziyette halkımızın hizmetine açılmış olacaktır.
 
Atatürk Köşkünde bulunan herhangi bir yazı, resim ya da eşyanın kaldırılması söz konusu olmayıp,  çalışma sonunda haberlere konu olan bilgilendirme tabelaları da çok daha estetik bir biçimde yenilenerek yerlerine konulacaktır.
 
Milletimizin ortak değeri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 kez misafir edildiği bu esere sahip olmak şehrimiz için bir övünç vesilesi olup, belediyemiz ve halkımız bu paha biçilmez mirasa bugüne kadar sahip çıktığı gibi bundan sonra da layıkıyla sahip çıkmaya devam edecektir."
Kaynak: (Karadeniz Hayat) - KARADENİZ HAYAT Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Trabzon, Atatürk, Köşkü, 20, Eylül'de, tadilata, giriyor,
Yorumlar

Adıyaman Evden Eve Nakliyat Besni Evden Eve Nakliyat Çelikhan Evden Eve Nakliyat Gerger Evden Eve Nakliyat Gölbaşı Evden Eve Nakliyat Kahta Evden Eve Nakliyat Samsat Evden Eve Nakliyat Sincik Evden Eve Nakliyat Tut Evden Eve Nakliyat

Rize escort bayan

Haber Yazılımı