Trabzon Ortahisar belediyesi'nden Muhteşem Proje
Haber
19 Nisan 2021 - Pazartesi 15:02 Bu haber 866 kez okundu
 
Trabzon Ortahisar belediyesi'nden Muhteşem Proje
Trabzon'un önemli merkez ilçelerinden olan Ortahisar Belediyesi Dünyada tünel içinde ilk akvaryum olma özelliğine sahip olan Akvaryum Ortahisar Projesi ile Zağnos ve Tabakhane Vadilerini birbirine bağlıyor.
TRABZON Haberi
Trabzon Ortahisar belediyesi'nden Muhteşem Proje

Tünel Akvaryum projesi için önerilen 2. güzergah Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Tünnelin uzunluğu 193, genişliği 16, metre, yüksekliği ise 8,5 metre olarak gerçekleştiriliyor.

Tünel açma ve akvaryum yapılması şeklinde 2 kısım olarak ele alınan projenin tünel açma ihalesi 9 Şubat  2018 tarihinde yapılmış ve tamamlanmıştı.

Ortahisar Belediye Başkanı Avukat Ahmet Metin Genç, proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "  Kentimize ve İlçemize ivme kazandırılması amacıyla Zağnos ve Tabakhane Vadilerini birleştirecek şekilde planlanan “Tünel Akvaryum” 4 etap olarak ele alınarak uygulamasına başlanılmıştır. Projenin 1. Etabını oluşturan tünel açma ve püskürtme beton imalatı tamamlanarak 6,5 Milyon TL harcama yapılmıştır. 

2. Etap, Nihai Beton kaplaması şeklinde olup, 2019 yılının Aralık ayında uygulamasına başlanılmıştır. Bu kısmın 2 Milyon TL’ye mal olacağı ve 2020 yılın ilk çeyreğinde tamamlanacağı öngörülmektedir. Projenin 3. Etabını mekanik aksamın yapılması oluşturmaktadır. 4. aşama ise akvaryum havuzlarının kurularak tesisin hizmete açılması olacaktır.

Projemizin Yap İşlet Modeli ile 22 Eylül 2021 tarihinde 20 yıl süreyle işletilmek üzere  ihalesi yapıldı ve 2021 yılı içinde hizmete açılmasını planlanıyoruz. Projenin faaliyete geçmesi ile Ortahisar, Trabzon ve Bölge turizmine büyük katkı sağlamasını bekliyoruz." dedi.

.

Kaynak: (Karadeniz Turizm Gazetesi) - Karadeniz Turizm Gazetesi Editör: BİRSEN KALKAR
Etiketler: Trabzon, Ortahisar, belediyesi'nden, Muhteşem, Proje,
Yorumlar
Haber Yazılımı